تبلیغات
مسجد ما - سید محمد بهشتی (آپدیت)
مسجد ما
قایقی باید ساخت...
بسم الله الرحمن الرحیم
وب نوشتی کوچک با نیتی بزرگ، خدمت به دین. امید است این مطالب قدمی کوچک باشد برای نیل به سوی آگاهی بیشتر و عمیق تر و جرقه ای
برای ذهن های آماده...

سید محمد بهشتی (آپدیت)

یکشنبه 7 تیر 1394

نویسنده: رضا کدخدایی | طبقه بندی:معرفی، انقلاب، 

بسم الله الرحمن الرحیم
بهشتی، هفت تیر
امروز روز شهادت دکتر بهشتی و 72 دو نفر دیگر از همراهانشان در دفتر آیت حزب جمهوری اسلامی است. در مورد بهشتی بسیار گفته اند و احتمالا بسیار خم شنیده اید! ولی خب با این حال مطمئناً خیلی ها آشمایی چندانی با او ندارند! مثل من! به همین خاطر دست به دامان گوگل شدم  و شروع به گشت و گذار تو سایت ها و وبلاگ ها کردم و نتیجه و خلاصه از دریافته هایم را اینجا جمع میکنم و شاید برای یکی جالب باشه و باعث آشنایی بیشتر با این شخصیت بزگ بشه! 
 «بهشتی یک ملت بود»
امام خمینی(ره)
بقیه در ادامه مطلب


زندگی نامه

یک زندگی نامه خیلی خلاصه که از سایت آوینی برداشتم و فکر کنم برای  ما که حال خوندن مقالات بلند و بالا رو بخونیم مناسب باشه!
آیة الله دكتر سید محمد حسینی بهشتی در دوم آبان سال 1307 در محله لومبان اصفهان به دنیا آمد. شهید بهشتی تحصیلات خود را تا پایان سال دوم دبیرستان در آن شهر گذراند. به خاطر علاقه شدیدی كه به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه اصفهان وارد شد. دروس علمی را تا اواخر سطوح عالیه در همان حوزه خواند و در سال 1325 راهی حوزه علمیه قم گردید. ایشان پس از طی یك سلسله آموزش ها و كسب فیض از محضر اساتید و مراجع، به خصوص امام خمینی (ره) با عده ای از فضلای حوزه، درس اصول و فقه آیة الله داماد را كه مورد علاقه طلاب جوان بود بنیانگذاری كرد. همچنین به همراه دوستان دیگرچون آیة الله شهید مطهری و فقهای دیگر در درس خارج امام خمینی ( ره) حاضر شدند.
 شهید بهشتی پس از اخذ دیپلم در سال 1330 دوره لیسانس دانشكده الهیات و معارف اسلامی و همچنین در سال 1338 دوره دكترای این دانشكده را به پایان رسانید. وی از سال 1330 تدریس در دبیرستانهای قم را آغاز كرد و در سال 1333 دبیرستان دین و دانش قم را تاسیس نمود. از جمله خدمات فرهنگی ارزنده شهید بهشتی، می توان ایجاد امكانات آموزش زبان و علوم روز را برای فضلای حوزه علمیه قم نام برد. درهمین رابطه كانون اسلامی دانش آموزان و فرهنگیان قم را پایه گذاری كرد. شهید بهشتی در سال 1342 مدرسه علمیه حقانی را تاسیس كرد و به كمك جمعی از فضلای حوزه علمیه اقدام به تشكیل گروه تحقیقاتی پیرامون حكومت در اسلام نمود. در همان اوقات توسط سازمان امنیت " ساواك" از قم به تهران انتقال یافت و در سال 1343 در تهیه برنامه جدید تعلیمات دینی مدارس شركت كرد و یك سال بعد یعنی در سال 1344 به آلمان عزیمت كرد. در آنجا علاوه بر یك سلسله آموزشها و حركتها كه به طور طبیعی ناشی از اصالت فكری و عمق مغز ایدئولوژیك وی بود به بنیانگذاری گروه فارسی زبان در انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا اقدام كرد.
 شهید بهشتی در سال 1349 به تهران بازگشت و جلسات تفسیر قرآن ایجاد كرد . در همین رابطه با همكاری شهید دكتر باهنر و دیگران در آموزش و پرورش مشغول تهیه كتاب تعلیمات دینی مدارس شدند. در آذرماه 1357، ضمن تلاش گسترده ای جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهیدان استاد مطهری و دكتر مفتح و آیات عظام مهدوی كنی و امامی كاشانی كوشید وجمعی دیگراز علمای مبارز درسراسر ایران به عنوان یك هسته اساسی از آن حمایت كرده و به آن پیوستند. طی سالهای 1329 تا 1332 در دفاع از حكومت ملی دكتر مصدق به همراه روحانیت مبارز از چهره های فعال و كارسازی بود كه در به راه انداختن تظاهرات ضد رژیم در اصفهان نقش مهمی داشت.  
بهشتی تنها، مرد علم و بیان و قلم نبود بلكه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید. به ویژه ازآغاز قیام امام خمینی (ره) در سال 1341، به همكاری با جمعیتهای مؤتلفه اسلامی برخاست و به عضویت شورای روحانیت آن انتخاب گردید.
 او در برگزاری راه پیمایی های عظیم چهارم شوال و تاسوعا و عاشورای 57 نقشی مؤثر داشت. سخنرانیهای پرشور شهید مخصوصاً در روز 16 شهریور در مسجد صاحب الزمان " عج" تحرك فراوانی به مردم داد. هنگامی; كه امام (ره) در پاریس بودند، برای تبادل نظر با امام (ره) به آنجا رفت و سپس به فرمان امام(ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران برگزیده شد. نقش موثر و رهبری كننده ایشان در آن زمان كاملاً محسوس بود. شهید بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبری حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب، رئیس دیوان عالی كشور نیز بود

و این بود خلاصه زندگی دکتر! و برای یه زندگی نامه مشروح تر فکرکنم این صفحه ی ویکی پدیای فارسی خوب باشه.
فعالیت های سیاسی

به طور کلی فعالیت های مهم سیاسی دکتر ور تو 7 مورد آوردن که میبینید!

شهید بهشتی تنها مرد علم و بیان و قلم نبود بلکه ایشان به  شهادت تاریخ در صحنه­ ی عمل و مبارزه به صورت فعال حضور داشتند و متناسب با اوضاع، نقش های گوناگونی را ایفا می کردند. ایشان همان گونه که در زندگی خصوصی خود برای سروسامان دادن به امور شخصی مرتبا برنامه­ریزی می کردند در فعالیت ها و مبارزات سیاسی نیز این گونه بود و سامان مند بودن فعالیت های خود را این گونه بیان می کردند که: «من طرفدار مبارزه ی مبتنی بر برنامه­ریزی هستم و مبارزه ی بدون برنامه ریزی را کافی نمی دانم. ایشان فعالیت های سیاسی خود را به طور مشخص از دوران نهضت آیت الله کاشانی آغاز کرد و از آن زمان وارد صحنه­ی مبارزات و موضع گیری های سیاسی شدند.

1.      شورای روحانیت هیات­های موتلفه­ی اسلامی:

پس از ارتحال آیت الله بروجردی(ره) و به  صحنه آمدن امام، صراحت و قاطعیت ایشان در برابر رژیم شاه باعث شد که فعالان مذهبی و سیاسی جرات بیشتری برای مخالفت با رژیم پیدا کرده و به صحنه بیایند. از جمله ی این گروه ها که در سال 1342 تشکیل شد جمعیت موتلفه ی اسلامی بود که متشکل از سه گروه مسجد امین الدوله (بازار دروازه)، مسجد شیخ علی و گروه اصفهانی ها بود. این گروه ها پس از آن که به دستور و پیشنهاد امام متحد شدند، شورایی را نیز به­پیشنهاد امام خمینی تشکیل دادند تحت عنوان شورای روحانیت. اعضای این شورا را شهید بهشتی، شهیدمطهری و آیت الله انواری و حجت الاسلام مولایی تشکیل می دادند. هدف از تشکیل این شورا این بود که بر فعالیت های هیات موتلفه نظارت کنند تا امری مغایر با شرع و یا کاری که بر اساس اسلام نیست، در جریان فعالیت انجام نگیرد.

2.      مسافرت به آلمان:

 یکی از حرکت های مهم و اساسی ایشان در دوران نهضت امام­خمینی سفر به آلمان بود. ایشان به  درخواست تعدادی از مراجع جهت سروسامان دادن و رهبری حرکت های فکری و اسلامی در اروپا (علی رغم این که تمایل داشتند در ایران بمانند و در مبارزات نهضت حضوری فیزیکی داشته باشند) در سال 1344 عازم آلمان شدند. رسالت ایشان در این سفر آن بود تا ضمن پرداختن به اموری نظیر امامت مسجد، تکمیل ساختمان مسجد، اداره­ی امور مسلمانان فارسی زبان و رسیدگی به دانشجویان مسلمان مقیم آلمان، به ترویج افکار و ایدولوژی اسلامی بپردازند و با حضور در مجامع علمی ضمن پاسخ دادن به شبهات پیرامون آن، از نظریه ی اسلام دفاع کند. ایشان در مسجدی که آیة الله بروجردی برای مسلمانان ساخته بود، مشغول فعالیت های مذهبی و فرهنگی شدند و با تشکیل اتحادیه ی انجمن های اسلامی دانشجویان فارسی زبان «مرکز اسلامی هامبورگ» پایگاهی مهم برای جذب اندیشه­ها و هدایت آنان به­وجود آورد. تاسیس این گونه انجمن های اسلامی در اروپا از جمله ی اقدامات مهم ایشان بود که منشاء مبارزات دانشجویی علیه رژیم پهلوی در خارج از کشور شده بود.

3.      تشکیل جامعه­ی «روحانیت مبارز» تهران:

از اواسط سال 1356 روحانیون طرفدار امام خمینی در تهران تشکلی را در میان خود به وجود آوردند به  نام «روحانیت مبارز». شخصیت عمده ی روحانیت مبارز را مرحوم شهیدبهشتی تشکیل می داد. جدای از ایشان مرحوم استادمطهری، دکترمفتح، دکترباهنر، و آیت الله مهدوی کنی، آیت الله خسروشاهی، عبدالمجید ایروانی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، حجه یالاسلام ناطق نوری، معادیخواه، شجونی، مهدی کروبی، هادی غفاری و... از فعالین و گردانندگان جامعه­ی روحانیت مبارزه به شمار می آمدند. برنامه ریزی راهپیمایی ها، سخنرانی در مساجد، تهیه ی شعارها و در مجموع ساماندهی نهضت در آن زمان عمدتا توسط تشکل روحانیت مبارز صورت می گرفت.

شهیرد بهشتی

4.      شورای انقلاب:

هنگامی که امام در پاریس بودند، شهیدبهشتی برای تبادل نظر به  آنجا می رفتند و از نظرات ایشان درباره ی چگونگی و کیفیت عملکرد کسب تکلیف می کردند. این فعالیت ها به گونه ای زیاد شده بود که امام پس از آن که شاه در 26 دی ماه از ایران فرار کرد، ایشان را به همراه آیت الله خامنه ای، رفسنجانی و باهنر و مطهری به عنوان اعضای شورای انقلاب معین کردند. دکتربهشتی پس از مدتی به عنوان دبیر شورا انتخاب شدند. این شورا در آن برهه ی حساس و سرنوشت ساز وظیفه ی مهمی را بر دوش داشت و منشاء خدمات فراوانی به اسلام و انقلاب گشت ، به ویژه این که در آن دوران به خاطر آشفته بودن اوضاع و نبودن قوه ی مقننه این شورا نقش قانون گذاری داشت و دو وظیفه ی مهم را انجام می داد: یکی تصویب قوانین مورد نیاز کشور و دیگری اجرای آن قوانین مورد نیاز کشور. مدتی نیز دکتربهشتی از طرف شورای انقلاب به دادگستری رفت تا به بازسازی این تشکیلات قضایی بپردازد و قضات انقلابی و متعهد را به کار گیرد حضور ایشان در این مورد نیز چون گذشته مؤ ثر افتاد.

5.      تاسیس حزب جمهوری اسلامی:

یکی از مهمترین کارهای صورت گرفته توسط نیروهای پیرو امام و اسلام فقاهتی در بدو پیروزی انقلاب اسلامی، تاسیس و راه اندازی حزب جمهوری اسلامی بود. این حزب یك هفته بعد از پیروزی انقلاب در 29 بهمن 1357 اعلام موجودیت كرد. هدف بنیان­گذاران این حزب به دست گرفتن مستقیم قدرت سیاسی به خاطر اعتقاد به تجربه ی تلخ تاریخی گذشته ی ناشی از كنار ماندن مذهبیون از سیاست و افتادن آن به دست غیرمذهبی ها و ضدمذهبی ها بود. شهیدبهشتی از مهمترین اعضای آن حزب بود معتقد بود ضرورت دارد حزبی مكتبی براساس اسلام اصیل تشكیل شود. این حزب، فعال ترین جریان فرهنگی انقلاب بود كه چالش جدی با دیگر جریان های فکری و سیاسی، مانند جبهه ی ملی، نهضت آزادی و گروه ­ها و عناصر چپ و لیبرال آغاز كرد. در آن روزهای حساس و سرنوشت ساز انقلاب، در برابر آن همه حزب سیاسی منحرف ، وجود یک تشکل اسلامی پیرو راه امام برای پاسداری از ارزش ها ضروری بود. به همین جهت دکتربهشتی با صلاحدید حضرت امام­خمینی (ره) حزب جمهوری اسلامی را با هم فکری و هم کاری حضرت آیة الله خامنه ای و دیگر دوستان تاسیس کرد تا پایگاهی برای سازماندهی نیروهای مسلمان و متعهد و معتقد به ولایت  فقیه باشد. آیة الله بهشتی تا هنگام شهادت به عنوان دبیرکل حزب جمهوری اسلامی انجام وظیفه می نمود.

6.      تدوین قانون اساسی:

در بهار 58 بحث بر سر چگونگی تدوین قانون اساسی به  اوج خود رسیده بود بازرگان، ملی گراها به همراه گروه های چپ خواستار تاسیس مجلس موسسان جهت بررسی پیش نویس قانون اساسی شدند. این خواسته با مخالفت امام مواجه شدند چرا که ایشان مجلس مذکور را نشانه­ی غربزدگی و باعث اتلاف وقت می دانستند سرانجام مقرر شد مجلس خبرگان این وظیفه را انجام دهد. بدین ترتیب، انتخابات مجلس خبرگان در اوایل مردادماه برگزار شد. هفتاد درصد نمایندگان افرادی بودند که از سوی حزب جمهوری اسلامی معرفی شده بودند. سرانجام مجلس خبرگان تشکیل شد. ریاست مجلس با آیت الله بهشتی بود ایشان با تلاش و کوشش فوق العاده و با هم فکری و هم کاری یاران دلسوز امام و انقلاب، قانون اساسی جمهوری اسلامی را تدوین کردند؛ که به تایید امام و تصویب امت رسید. قانون اساسی در عین این که نتیجه ی تلاش خبرگان برگزیده ی ملت است، بیش از همهی مرهون دوراندیشی ها و تدابیر ایشان می باشد. ارائه ی نظریات دقیق درباره ی بند بند قانون اساسی همراه با بیانات مستدل و همچنین قدرت و تدبیر ایشان در ادارهی مجلس خبرگان قانون اساسی سبب شد که ایشان یکی از تعیین کننده ترین نقش ها را در تدوین قانون اساسی داشته باشد به عنوان نمونه یکی از اقدامات مهم ایشان، روشن کردن جایگاه ولایت فقیه در آن بود. گرچه بعضی از لیبرال ها و ملی گرایان همچون بنی صدر با آن مخالفت می کردند ولی آیت الله بهشتی با دلایل و براهین مستند به مخالفان جواب می داد. و سرانجام اصل ولایت فقیه در مجلس تصویب شد.

7.      دیوان عالی کشور:

پس از استقرار جمهوری اسلامی، امام خمینی مسئولیت دیوان عالی کشور را در اسفند ماه 1358 به دست با کفایت آیت الله بهشتی سپرد تا برای این تشکیلات حیاتی که نقش مهم و تعیین کننده ای در جامعه دارد، زمینه ی اجرای قوانین اسلام با درک و درایت والای ایشان فراهم گردد و عدل و قسط در جامعه رواج یابد. ایشان نیز در طول مدت عهده داری این مسئولیت خطیر و شریف منشاء خیر و خدمت گشت و امور قضایی کشور را سروسامان داد و آن را انسجام بخشید و با به کارگیری قضاوت عادل و عالم، نظام قضایی را دگرگون ساخت. شهید آیت­الله بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبریت حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب، رئیس دیوان عالی کشور نیز بود.


منبع

ولی یکی از چیزای جالب و ناحت کننده ای که دیدم این بود که زیاد خبر زیادی نیست! نه مطالب زیادی از ایشون هست! نه یه زندگی نامه کامل و تحیلی رفتار ها و خاطرات و این جور چیزها نبود از ایشون! تعجب میکنم والا!

ودر آخر شما رو بدیدن این کلیپ سخنرانی از آیت الله بهشتی دعوت میکنم

این چند قسمت روایت فتح هم که در مورد ایشونــه  خالی از لطف نیست و جالبه و با دوستان و نزدیکانشون مصاحبه کردن خوبه اینم ببینید!
قسمت 8
قسمت 10
قسمت 11
قسمت 18

نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :